Strona: 65-lecie Rzeszowskiego Oddziału SEP / Koło Stowarzyszenia Elektryków Polskich przy PRz

65-lecie Rzeszowskiego Oddziału SEP

2021-09-10
Nagrody dla pracowników KSEiT

W dniu 9 września 2021 roku odbyła się uroczysta gala z okazji 65-lecia Rzeszowskiego Oddziału Stowarzyszenia Elektryków Polskich. Obchody jubileuszu odbyły się w Hotelu Blue Diamond w Nowej Wsi. Spotkanie rozpoczęło się uroczystym obiadem, w trakcie którego Koleżanka Barbara Kopeć powitała zaproszonych gości. Następnie przedstawiała krótką historię Oddziału Rzeszowskiego oraz wspomniała zmarłych członków Stowarzyszenia. Został również wygłoszony okolicznościowy referat na temat elektro-mobilności oraz kilka przemówień sympatyków Stowarzyszenia. W trakcie spotkania zostały rozdane jubileuszowe medale i odznaczenia, w tym również i pracownikom Politechniki Rzeszowskiej aktywnie działającym na rzecz SEP.

Za aktywną długoletnią działalność stowarzyszeniową, Medalem 100-lecia SEP został uhonorowany JM Rektor Politechniki Rzeszowskiej prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik oraz Dziekan Wydziału Elektrotechniki i Informatyki Kol. Roman Zajdel.

• Medal 100-lecia SEP został ustanowiony przez Zarząd Główny dla uczczenia jubileuszu 100 lat działalności Stowarzyszenia Elektryków Polskich. Początki Stowarzyszenia sięgają roku 1919, kiedy to w Warszawie w dniach od 7 do 9 czerwca odbył się Zjazd Założycielski. W ten sposób został uhonorowany wkład założycieli SEP, ich profesjonalizm w zakresie szeroko rozumianej elektryki, patriotyczny entuzjazm przejawiający się w skutecznym działaniu na rzecz elektryfikacji Polski, tworzeniem rodzimego przemysłu elektrotechnicznego, rozbudową sieci elektroenergetycznej i telekomunikacyjnej, organizowaniem szkolnictwa elektrotechnicznego, tworzeniem placówek naukowo-badawczych, opracowywaniem polskiego słownictwa, norm i przepisów.

Za krzewienie i rozwijanie działalności stowarzyszeniowej oraz za osiągnięcia w zakresie rozwoju elektryki, Złotą Odznakę Honorową SEP otrzymał Kol. Grzegorz Masłowski.

• Zarząd Główny Stowarzyszenia przyznaje odznaki honorowe w celu wyróżnienia członków SEP, kół SEP, członków wspierających lub innych osób nie będących członkami SEP za aktywną, zaangażowaną działalność na rzecz Stowarzyszenia i elektryki polskiej.

Za wyróżniającą się szczególną aktywność w działalności stowarzyszeniowej i dbałość o historię SEP, Medalem im. Profesora Romana Dzieślewskiego został wyróżniony Kol. Damian Mazur,.

• Profesor Roman Dzieślewski urodził się 18 stycznia 1863 roku w Tarnowie, ukończył z wyróżnieniem szkołę realną w Jarosławiu, a całe życie zawodowe i rodzinne związał ze Lwowem. Na Politechnice Lwowskiej rozpoczął swoją karierę naukową i jako pierwszy podjął starania o utworzenie kierunku elektrotechnika na Politechnice Lwowskiej. Organizował pionierskie laboratoria naukowe, tworzył podstawy do nauki dla studentów. Był też twórcą pierwszego podręcznika akademickiego pt ,,Encyklopedia elektrotechniki podług wykładów” wydanego we Lwowie w 1898r. W latach 1901- 1902 był Rektorem Politechniki Lwowskiej, a w roku 1919 brał udział w Zjeździe Założycielskim Stowarzyszenia Elektryków Polskich.

Za wyróżniającą się działalność naukową i dydaktyczną w dziedzinie szeroko rozumianej elektryki, Medal im. Profesora Stanisława Fryzego otrzymał Kol. Mariusz Węglarski.

• Profesor Stanisław Fryze cieszył się międzynarodowym uznaniem jako współtwórca podstaw elektrotechniki teoretycznej. Był znakomitym pedagogiem i popularyzatorem wiedzy o elektryczności. Był wychowawcą wielu pokoleń inżynierów elektryków na Politechnikach: Lwowskiej i Śląskiej. Był również człowiekiem ceniącym w nauce i w życiu takie wartości, jak: prawda, patriotyzm, nieuleganie przemijającym modom i koniunkturom. Był aktywnym i cenionym działaczem SEP. W 1989 roku uzyskał pośmiertnie godność Członka Honorowego Stowarzyszenia Elektryków Polskich.

Za aktywne wspieranie działalności SEP w dziedzinie promowania wiedzy z zakresu elektrotechniki, elektroniki i telekomunikacji oraz dynamiczną współpracę z otoczeniem gospodarczym w zakresie prac badawczo-rozwojowych w aspekcie kompatybilności elektromagnetycznej Medal im. Profesora Stanisława Fryzego otrzymali: Kol. Piotr Jankowski-Mihułowicz, Kol. Kazimierz Kamuda oraz Kol. Wiesław Sabat.

Medalem im. Księdza Józefa Hermana Osińskiego została również uhonorowana Kol. Barbara Kopeć, długoletni pracownik Naszego Wydziału. Wyróżnienie otrzymała za innowacyjne przedsięwzięcia mające na celu integrację środowiska elektryków, elektroenergetyków i informatyków.

• Ksiądz Józef Herman Osiński był zakonnikiem - pijarem, wybitną postacią, zasłużoną dla nauki i polskiego szkolnictwa dynamicznie rozwijającego się w drugiej połowie XVIII wieku. Wykazał się nie tylko zainteresowania naukami ścisłymi, ale również praktycznymi działaniami, które wpływały na polepszenie warunków bytowania ludności i umysłowego postępu. Jako wnikliwy obserwator był autorem pionierskich dzieł, z których najważniejszym jest „Sposob Ubezpieczaiący Życie y Maiątek od Piorunów”, które wydane zostało w 1784 roku w Warszawie. Uważany jest on za pierwszego polskiego elektryka, a jego dzieło nazywane jest pierwszym polskim podręcznikiem elektrotechniki.

Medale i odznaczenia wręczali Prezes SEP Piotr Szymczak oraz Prezes Oddziału Rzeszowskiego SEP Barbara Kopeć. Uroczystość uświetnił występ Trio Małgorzata Pruchnik-Chołka z recitalem piosenek Édith Piaf.

Wszystkim wyróżnionym składamy serdeczne gratulacje i życzymy dalszych sukcesów w pracy zawodowej i społecznej.