Strona: Patron Roku 2016 / Koło Stowarzyszenia Elektryków Polskich przy PRz

Patron Roku 2016

Rok 2016 Rokiem Władysława Latka

Zarząd Główny SEP ustanowił w Stowarzyszeniu Elektryków Polskich rok 2016 Rokiem prof. Władysława Latka, w setną rocznicę jego urodzin.

Władysław LATEK (1916-1991), profesor zwyczajny dr inż. elektryk, od roku 1948 pracownik naukowo-dydaktyczny Politechniki Warszawskiej. Był twórcą ośrodka badawczego, zajmującego się zjawiskami w silnikach elektrycznych i prądnicach dużej mocy, ze szczególnym uwzględnieniem turbogeneratorów. W swojej pracy zawodowej główny nacisk kładł na współpracę z przemysłem, w tym przede wszystkim w zakresie diagnostyki i naprawy układów elektromaszynowych działających w elektrowniach, cukrowniach, mleczarniach, szpitalach, lotniskach wojskowych, fabrykach przemysłu zbrojeniowego oraz innych zakładach przemysłowych ówczesnej gospodarki.

W ogromnej mierze przyczynił się do kształcenia i rozwoju młodej kadry naukowej, przekazując swoją bogatą wiedzę i doświadczenie. Był autorem wielu monografii, skryptów i innych publikacji, przez co przez wielu jest uważany za twórcę szkoły naukowej w zakresie turbogeneratorów. Szczególnie cenione są monografie „Badanie maszyn elektrycznych w przemyśle” oraz „Turbogeneratory”.

Był inicjatorem cyklu konferencji naukowych pod nazwą Sympozjum Maszyn Elektrycznych, cenionego w środowisku osób zajmujących się problematyką układów elektromaszynowych. Obecnie sympozjum ma charakter konferencji międzynarodowej, której celem jest integracja pracowników nauki i przemysłu.

Pełnione funkcje

• Dziekan i prodziekan Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej
  • Kierownik Zakładu Maszyn Elektrycznych Dużych Mocy w Katedrze Maszyn Elektrycznych / Zakładu Maszyn Elektrycznych w Instytucie Maszyn Elektrycznych
  • Dyrektor Instytutu Maszyn Elektrycznych