Strona: Patron Roku 2017 / Koło Stowarzyszenia Elektryków Polskich przy PRz

Patron Roku 2017

Rok 2017 Rokiem Włodzimierza Krukowskiego

Zarząd Główny SEP ustanowił w Stowarzyszeniu Elektryków Polskich rok 2017 Rokiem prof. Włodzimierza Krukowskiego.

Włodzimierz Krukowski (1887-1941), profesor dr inż. Politechniki Lwowskiej, jeden z najwybitniejszych polskich elektrotechników metrologów. Swoje wykształcenie zdobył na niemieckiej uczelni i pierwsze kroki w pracy zawodowej stawiał w niemieckim przemyśle - był wielkim miłośnikiem kultury i cywilizacji niemieckiej.

Wiele lat swojej pracy poświęcił na rozwój  fabrycznego laboratorium liczników elektrycznych w Zakładach Siemens-Schuckert w Norymberdze, którego był przez długi okres kierownikiem. W tym czasie mocno przyczynił się do rozwoju liczników energii elektrycznej - w tej dziedzinie zgłosił 40 wynalazków, uzyskując patenty w wielu krajach europejskich. Pracując na stanowisku kierownika biura technicznego Polskich Zakładów Siemensa w Warszawie, prowadził zlecone wykłady na Politechnice Warszawskiej. Współpracował również z Głównym Urzędem Miar, pomagając w organizacji nowoczesnych laboratoriów w odrodzonej, po pierwszej wojnie światowej, Polsce. Był członkiem komisji opiniującej przepisy o miernikach elektrycznych i narzędziach mierniczych podlegających legalizacji.

W roku 1930 został powołany na stanowisko profesora zwyczajnego i kierownika Katedry Pomiarów Elektrotechnicznych Politechniki Lwowskiej, gdzie zaangażował się w pracę naukową i dydaktyczną w zakresie wzorców wielkości elektrycznych i pomiarów precyzyjnych.

Był autorem wielu podręczników i publikacji o charakterze technicznym i naukowym. Monografia "Podstawy techniki licznikowej" (wydana w 1930 roku w języku niemieckim, w 1955 roku - w języku polskim) zdobyła wielkie uznanie fachowców. Współpracował z Centralną Komisją Słownictwa Elektrotechnicznego przy tworzeniu słownictwa i redagowaniu działu Miernictwo Elektryczne w I tomie Słownika elektrotechnicznego polskiego (1936 r.).

Został rozstrzelany na Wzgórzach Wuleckich we Lwowie przez wojska niemieckie w 1941 roku.

Pełnione funkcje

• Kierownik fabrycznego laboratorium liczników elektrycznych w Zakładach Siemens-Schuckert w Norymberdze
  • Kierownik biura technicznego Polskich Zakładów Simensa
  • Doradca naukowy Głównego Urzędu Miar