Strona: Patron Roku 2020 / Koło Stowarzyszenia Elektryków Polskich przy PRz

Patron Roku 2020

Rok 2020 Rokiem Józefa Węglarza

Zarząd Główny SEP ustanowił w Stowarzyszeniu Elektryków Polskich rok 2020 Rokiem Profesora Józefa Węglarza, w sto dwudziestą rocznicę jego urodzin.

Józef Węglarz (1900-1980) profesor, uznany autorytet w dziedzinie teorii projektowania oraz budowy i eksploatacji maszyn elektrycznych. Żołnierz kampanii wrześniowej, uczestnik bitwy nad Bzurą. Wieloletni pracownik i wykładowca przedwojennej Państwowej Szkoły Budowy Maszyn i Elektrotechniki, powojennej Szkoły Inżynierskiej i w końcu Politechniki Poznańskiej. Autor jednego z podstawowych podręczników akademickich „Maszyny elektryczne” (WNT, 1964 r.) stanowiącego kompendium wiedzy o maszynach elektrycznych dla praktyków. Wspaniały człowiek, społecznik, wychowawca, autorytet i przyjaciel braci studenckiej.

Pełnione funkcje

• Dziekan Wydziału Elektrycznego Politechniki Poznańskiej
  • Kierownik Katedry Maszyn Elektrycznych
  • Przewodniczący Rady Naukowej Instytutu Elektrotechniki Przemysłowej Politechniki Poznańskiej